Jak vybrat interiérové dveře?

Každý den je pravidelně používáte a téměř neustále se na ně díváte. Uhádnete, o co se jedná? Interiérové dveře tvoří důležitou součást vašeho bytu nebo domu, a proto se vyplatí jejich výběru věnovat dostatek pozornosti. Dveře nejen že oddělují jednotlivé místnosti, ale také izolují hluk, udržují teplo a ovlivňují celkový vzhled domova. Vyberte si hned na první dobrou ty pravé, které budou dokonale vyhovovat vašim požadavkům a přečtěte si 8 faktorů, které byste při vybírání měli zvážit.

Funkčnost

Při objednávání dveří na míru vždy myslete na jejich účel. Měly by být navrženy tak, aby odpovídaly konkrétním potřebám daného místa. Například pro rozdělení obývacího pokoje a ložnice se mohou z hlediska zachování soukromí či potřeby prosvětlení místnosti hodit dveře jiné nežli na záchod nebo do koupelny. Stejně tak bude váš výběr ovlivňovat množství prostoru, které mohou dveře zabírat, nebo jak moc je hodláte reálně každý den využívat.

Materiál

Za klíčový faktor označujeme bezpochyby materiál, u nějž existuje řada možností. Mezi ty nejčastější se řadí MDF (dřevovláknovitá deska), laminát, kov, dřevo nebo třeba sklo. Každá volba má své výhody i nevýhody, se kterými se doporučujeme předem seznámit, nebo se poradit se specialistou.

Odrazovým můstkem pro vás bude uvědomění si, co od dveří očekáváte. Chcete, aby hlavně dobře vypadaly, nebo aby především těsnily, či hodně vydržely? V domácnostech s dětmi a mazlíčky poslouží skvěle například laminátové dveře, které jsou odolné a zároveň cenově dostupné. Podobně pak přistupujte i k výběru výplně dveří. Populární voština (speciální tvrzený papír) má sice atraktivní cenu, ovšem na úkor odolnosti a schopnosti izolovat zvuk. Hledáte-li dveře odolné proti průhybu s lepšími akustickými vlastnostmi, vsaďte spíše na DTD, odlehčenou dřevotřískovou desku.

Design

S materiálem souvisí také design, který všeobecně doporučujeme ladit primárně k podlaze a stěnám, sekundárně pak k nábytku. Vydat se můžete dvěma směry. Dveře buďto splynou se zbytkem interiéru, nebo se naopak stanou jeho výrazným prvkem. Nezapomeňte také, že světlé barvy opticky prostor zvětšují, tmavé zase zmenšují.

Zásadní roli u designu hraje i povrch dveří, který může být syntetický, lakovaný nebo například dýhovaný či z masivu. Zatímco nejlevnější variantu představuje aktuálně folie, tou nejdražší jsou celodřevěné dveře s přírodním nádechem, ale náročnější údržbou.

Lakovaný povrch

Dýhovaný povrch

Syntetický povrch

Velikost

Možná vás překvapí, že jedním z nejčastějších problémů při koupi dveří bývá jejich špatná velikost. Na trhu se totiž můžete setkat s různými velikostními normami, což pro laiky může být matoucí. Přenechejte proto zaměření dveří raději odborníkům, kteří se postarají o to, aby přesně zapadly na své místo a nijak nenarušily harmonii vašeho domova. Pokud byste tuto práci přece jen chtěli zvládnout sami, vhodný rozměr pro dveře mezi klasickými místnostmi činí 70–90 cm.

Zaměření a cenová kalkulace zdarma

Způsob otevírání

Způsob otevírání dveří zvolte vždy podle dispozic místnosti, pro kterou dveře pořizujete. Rozhodovat se budete pravděpodobně mezi třemi základními typy – otočné dveře, posuvné a skládací. Potřebujete ušetřit místo? Pak pro vás budou nejideálnějším řešením moderní posuvné dveře. Ty se mohou pohybovat buďto v kolejnici po zdi, anebo zajíždět přímo do stěny či speciálně vytvořeného pouzdra. Posuvné dveře jsou oblíbenou designovou záležitostí, jejíž nevýhodou však bývá horší schopnost tlumit a izolovat.

Orientace dveří

Otázka za milion zní, jak poznat levé a pravé dveře? Nebojte se, není v tom žádná věda. Postavte se ke dveřím čelem a z té strany, aby se otevíraly směrem k vám. Pakliže uvidíte panty dveří na pravé straně, jde o pravé dveře. Pokud budou panty na straně levé, jedná se o levé dveře. Vždy se ujistěte, že kupujete ty správné. A pokud nyní přemýšlíte, jakou orientaci zvolit, i s tím vám poradíme. Orientaci vyberte tak, aby při otevření dveří byla vidět větší část místnosti.

Bezpečnost

Ačkoliv bezpečnost dveří bývá vyzdvihována především u těch vchodových, neměli byste ji opomíjet ani u interiérových. Vybírejte design dveří s rozumem tak, aby odpovídal vaší situaci. Pokud máte doma děti, nedoporučujeme například pořizovat dveře s velkými prosklenými částmi či celoskleněné.

Cena

Posledním faktorem, ale nikoliv tím nejméně důležitým, je cena. Dveře jsou prvkem interiéru, který budete používat na každodenní bázi, a proto byste do nich měli investovat smysluplně. Zpravidla se nevyplácí kupovat levné varianty, které budete muset neustále vyměňovat, ale bohužel neplatí ani pravidlo, že ty nejdražší dveře budou automaticky těmi nejlepšími. Vždy se předem také informujte, zdali cena již zahrnuje zaměření, případně pak dovoz a montáž dveří.

Objednejte si kvalitní interiérové dveře Porta od nás. Rádi vám se vším poradíme a pomůžeme vám vybrat TOP dveře pro váš domov.

Ukažte mi nabídku